  • BFC238354302
BFC238354302
advertisement
Manufacturer No:
BFC238354302
HK JDW NO:
886-BFC238354302
Datasheet:
BFC238354302
Description:
MMKP383 3000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC238354302
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 550
  • HTS Code
  • Capacitance
    3000pF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • Lead Pitch
    15.0114mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1600V
  • Size Code
    6920
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    17.5mm
  • Width
    5mm