  • BFC238354183
BFC238354183
advertisement
Manufacturer No:
BFC238354183
HK JDW NO:
886-BFC238354183
Datasheet:
BFC238354183
Description:
Film Capacitors .018uF 5% 1600volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC238354183
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    3.000003g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.276W 26.00mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 550
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.018μF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1600V
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Length
    26mm
  • Width
    7mm