  • BFC238350473
BFC238350473
advertisement
Manufacturer No:
BFC238350473
HK JDW NO:
886-BFC238350473
Datasheet:
BFC238350473
Purchasing and Inquiry
BFC238350473 Overview
System function requires a rated (DC) voltage (URdc) of 1600V.There is 1.083 27.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.
BFC238350473 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1600V
BFC238350473 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC238350473 applications of film capacitors.
  • Audio/video equipment
  • IGBT
  • Industrial and automotive inverters
  • Coupling, decoupling
  • TV and monitor sets
  • Satellite TV
  • Filtering
  • Filters
  • Test and measuring equipment
  • Blocking
Step5Bar-code shipping tag
BFC238350473
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.220Lx0.433W 31.00mmx11.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 550
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Depth
    11mm
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1600V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.827 21.00mm
  • Length
    31mm