  • BFC238332513
BFC238332513
advertisement
Manufacturer No:
BFC238332513
HK JDW NO:
886-BFC238332513
Datasheet:
BFC238332513
Description:
CAP FILM 0.051UF 5% 1KVDC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC238332513
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    3.299998g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.394W 17.50mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 350
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.051μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Rated AC
    350V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    6939
  • Height
    16.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Length
    17.5mm
  • Width
    10mm