  • BFC238322164
BFC238322164
advertisement
Manufacturer No:
BFC238322164
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC238322164
Package:
Radial
Datasheet:
BFC238322164
Description:
CAP FILM 0.16UF 5% 630VDC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC238322164
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    4.20001g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    MMKP383
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 220
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.16μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    200V
  • Height
    18mm
  • Height Seated (Max)
    0.709 18.00mm
  • Length
    26mm
  • Width
    8.5mm