  • BFC237945274
BFC237945274
advertisement
Manufacturer No:
BFC237945274
HK JDW NO:
886-BFC237945274
Datasheet:
BFC237945274
Description:
Film Capacitors .27uF 5% 250volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC237945274
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    1.400013g
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.236W 17.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.27μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR, 20 INCH
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    17.5mm
  • Width
    6mm