  • BFC237935164
BFC237935164
advertisement
Manufacturer No:
BFC237935164
HK JDW NO:
886-BFC237935164
Datasheet:
BFC237935164
Description:
MKP379 0.16μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237935164
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.16μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    12.4968mm
  • Width
    5.0038mm