  • BFC237560562
BFC237560562
advertisement
Manufacturer No:
BFC237560562
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-BFC237560562
Description:
5.6nF Film Capacitor 5% Radial 1.6kV-DC Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237560562
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    Radial
  • Published
    2008
  • Tolerance
    5%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Capacitance
    5.6nF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Dielectric
    PP
  • Length
    26mm