  • BFC237544472
BFC237544472
advertisement
Manufacturer No:
BFC237544472
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC237544472
Package:
Radial
Datasheet:
BFC237544472
Description:
Film Capacitors 4700pF 5% 2000volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC237544472
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.256W 26.00mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 600
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Depth
    6.5mm
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    19.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.768 19.50mm
  • Length
    26mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C