  • BFC237535562
BFC237535562
advertisement
Manufacturer No:
BFC237535562
HK JDW NO:
886-BFC237535562
Datasheet:
BFC237535562
Description:
KP/MKP 375 5600pF Film Capacitor ±3.5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237535562
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    KP/MKP 375
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±3.5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    5600pF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Diameter
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.748 19.00mm
  • Length
    26mm
  • Width
    5.9944mm