  • BFC237525153
BFC237525153
advertisement
Manufacturer No:
BFC237525153
HK JDW NO:
886-BFC237525153
Datasheet:
BFC237525153
Description:
KP/MKP 375 0.015μF Film Capacitor ±3.5% Radial PC Pins 1kV-DC 400V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237525153
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.728Lx0.354W 18.50mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±3.5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Voltage - Rated
    1kV
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    18.4912mm
  • Width
    8.9916mm