  • SFT66T40K475B-F
SFT66T40K475B-F
advertisement
Manufacturer No:
SFT66T40K475B-F
HK JDW NO:
192-SFT66T40K475B-F
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SFT66T40K475B-F
Description:
SF 40μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Quick Connect, Disconnect 660V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Quantity:
In Stock : 15
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SFT66T40K475B-F
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Series
    SF
  • Size / Dimension
    2.620Dia 66.55mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect, Disconnect
  • Applications
    Motor Run
  • Capacitance
    40μF
  • Voltage - Rated AC
    660V
  • Lead Spacing
    0.810 20.57mm
  • Height Seated (Max)
    4.870 123.70mm