  • BFC237522222
BFC237522222
advertisement
Manufacturer No:
BFC237522222
HK JDW NO:
886-BFC237522222
Datasheet:
BFC237522222
Description:
KP/MKP 375 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 400V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237522222
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.728Lx0.217W 18.50mmx5.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 400
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR, 20 INCH
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    7322
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm
  • Length
    18.5mm
  • Width
    5.5mm