  • BFC237521124
BFC237521124
advertisement
Manufacturer No:
BFC237521124
HK JDW NO:
886-BFC237521124
Datasheet:
BFC237521124
Description:
KP/MKP 375 0.12μF Film Capacitor ±3.5% Radial PC Pins 1kV-DC 400V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237521124
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.181Lx0.453W 30.00mmx11.50mm
  • Tolerance
    ±3.5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Voltage - Rated
    1kV
  • Capacitance
    0.12μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.965 24.50mm
  • Length
    29.9974mm
  • Width
    11.5062mm