  • BFC237515513
BFC237515513
advertisement
Manufacturer No:
BFC237515513
HK JDW NO:
886-BFC237515513
Datasheet:
BFC237515513
Description:
KP/MKP 375 0.051μF Film Capacitor ±3.5% Radial PC Pins 630V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237515513
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.276W 26.00mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±3.5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.051μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Diameter
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    7.0104mm