  • BFC2373EL274MD
BFC2373EL274MD
advertisement
Manufacturer No:
BFC2373EL274MD
HK JDW NO:
886-BFC2373EL274MD
Datasheet:
BFC2373EL274MD
Description:
MKT373M 0.27μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC2373EL274MD
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    12.4968mm
  • Width
    4.0132mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.27μF