  • BFC237354824
BFC237354824
advertisement
Manufacturer No:
BFC237354824
HK JDW NO:
886-BFC237354824
Datasheet:
BFC237354824
Description:
MKT373 0.82μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237354824
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.82μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Diameter
    8.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.709 18.00mm
  • Length
    26mm
  • Width
    8.509mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    Polyester, Metallized
  • Weight
    4.500005g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C