  • BFC237242104
BFC237242104
advertisement
Manufacturer No:
BFC237242104
HK JDW NO:
886-BFC237242104
Datasheet:
BFC237242104
Description:
Film Capacitors .1uF 5% 250volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC237242104
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    MKT372
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    4mm
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4916
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    12.5mm