  • BFC237156392
BFC237156392
advertisement
Manufacturer No:
BFC237156392
HK JDW NO:
886-BFC237156392
Datasheet:
BFC237156392
Description:
MKT371 3900pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237156392
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.098W 10.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    3900pF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    7.62mm
  • Lead Spacing
    0.300 7.62mm
  • Diameter
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    10.0076mm
  • Width
    2.4892mm