  • BFC237146123
BFC237146123
advertisement
Manufacturer No:
BFC237146123
HK JDW NO:
886-BFC237146123
Datasheet:
BFC237146123
Description:
Film Capacitors .012uF 5% 250volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC237146123
    PET
  • Polarity
    NON-POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.300 7.62mm
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Diameter
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • Length
    10mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT371
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.012μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    2.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    IEC60384-2
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    7.62mm