  • BFC2370CI394
BFC2370CI394
advertisement
Manufacturer No:
BFC2370CI394
HK JDW NO:
886-BFC2370CI394
Datasheet:
BFC2370CI394
Description:
MKT370 0.39μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC2370CI394
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.39μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • Length
    7.1882mm
  • Width
    4.4958mm