  • BFC2370CI154
BFC2370CI154
advertisement
Manufacturer No:
BFC2370CI154
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC2370CI154
Package:
Radial
Datasheet:
BFC2370CI154
Description:
MKT370 0.15μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC2370CI154
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT370
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Long Life
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7.1882mm
  • Width
    3.5052mm