  • BFC2370CC184
BFC2370CC184
advertisement
Manufacturer No:
BFC2370CC184
HK JDW NO:
886-BFC2370CC184
Datasheet:
BFC2370CC184
Description:
MKT370 0.18μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC2370CC184
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.18μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7.1882mm
  • Width
    3.5052mm