  • BFC237086184
BFC237086184
advertisement
Manufacturer No:
BFC237086184
HK JDW NO:
886-BFC237086184
Datasheet:
BFC237086184
Description:
Film Capacitors .18uF 5% 100volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC237086184
    Select All
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.18μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2814
  • Height
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    3.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±5%