  • BFC236956122
BFC236956122
advertisement
Manufacturer No:
BFC236956122
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC236956122
Package:
Radial
Datasheet:
BFC236956122
Description:
MKT369 1200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236956122
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • Length
    12.4968mm
  • Width
    4.4958mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT369
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.177W 12.50mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Long Life
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1200pF
  • Voltage - Rated DC
    400V