  • BFC236861683
BFC236861683
advertisement
Manufacturer No:
BFC236861683
HK JDW NO:
886-BFC236861683
Datasheet:
BFC236861683
Description:
MKT368 0.068μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236861683
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.315W 17.50mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    8mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    8.001mm