  • ECQ-E1565JFW
ECQ-E1565JFW
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E1565JFW
HK JDW NO:
590-ECQ-E1565JFW
Datasheet:
ECQ-E1565JFW
Description:
ECQ-E(F) 5.6μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E1565JFW
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECQ-E(F)
  • Published
    2005
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    5.6μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Height
    22.5mm
  • Length
    26mm
  • Width
    8.3mm