  • BFC236823105
BFC236823105
advertisement
Manufacturer No:
BFC236823105
HK JDW NO:
886-BFC236823105
Datasheet:
BFC236823105
Description:
MKT368 1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236823105
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.295W 17.50mmx7.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    15.0114mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    7.493mm