  • BFC236821683
BFC236821683
advertisement
Manufacturer No:
BFC236821683
HK JDW NO:
886-BFC236821683
Datasheet:
BFC236821683
Description:
MKT368 0.068μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236821683
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    4mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    12.4968mm
  • Width
    4.0132mm