  • BFC236821104
BFC236821104
advertisement
Manufacturer No:
BFC236821104
HK JDW NO:
886-BFC236821104
Datasheet:
BFC236821104
Description:
MKT368 0.1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 3034
Step5Bar-code shipping tag
BFC236821104
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    Box
  • Depth
    4mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4916
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    12.5mm