  • BFC236657563
BFC236657563
advertisement
Manufacturer No:
BFC236657563
HK JDW NO:
886-BFC236657563
Datasheet:
BFC236657563
Description:
MKT366 0.056μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236657563
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    MKT366
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.217W 10.00mmx5.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.056μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height
    14mm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm
  • Length
    10.0076mm
  • Width
    5.5118mm