  • BFC233866562
BFC233866562
advertisement
Manufacturer No:
BFC233866562
HK JDW NO:
886-BFC233866562
Datasheet:
BFC233866562
Description:
MKP338 6 5600pF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 1kV-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC233866562
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    820.009956mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    MKP338 6
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.236W 10.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    5600pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height
    10.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm
  • Length
    10.0076mm
  • Width
    5mm