  • BFC233860104
BFC233860104
advertisement
Manufacturer No:
BFC233860104
HK JDW NO:
886-BFC233860104
Datasheet:
BFC233860104
Description:
MKP 338 100nF Polypropylene Film Capacitor 300 V ac +/-20%; Through Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC233860104
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    6.800002g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP338 6
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.394W 26.00mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive; EMI, RFI Suppression
  • Additional Feature
    RATED (AC) VOLTAGE (V): 300
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Depth
    10mm
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    3.5mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Insulation Resistance
    15GOhm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    300V
  • Height
    19.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.768 19.50mm