  • BFC230361563
BFC230361563
advertisement
Manufacturer No:
BFC230361563
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC230361563
Package:
Radial
Datasheet:
BFC230361563
Description:
MKT303 0.056μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC230361563
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT303
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.201W 12.50mmx5.10mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Long Life
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.056μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height
    10.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.386 9.80mm
  • Length
    12.4968mm
  • Width
    5.1054mm