  • BFC230354125
BFC230354125
advertisement
Manufacturer No:
BFC230354125
HK JDW NO:
886-BFC230354125
Datasheet:
BFC230354125
Description:
MKT303 1.2μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 100V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC230354125
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.331W 26.00mmx8.40mm
  • Tolerance
    ±5%
    General Purpose
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    1.2μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height
    16.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.642 16.30mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    8.4074mm