  • BFC230345185
BFC230345185
advertisement
Manufacturer No:
BFC230345185
HK JDW NO:
886-BFC230345185
Datasheet:
BFC230345185
Description:
MKT303 1.8μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC230345185
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.311W 17.50mmx7.90mm
  • Tolerance
    ±10%
    General Purpose
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    1.8μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height
    16.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    7.8994mm