  • BF014D0104KDA
BF014D0104KDA
advertisement
Manufacturer No:
BF014D0104KDA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-BF014D0104KDA
Package:
Datasheet:
Description:
BF/Q01( D) 100nF Film Capacitor 10% Radial 63V-DC 40V-AC POLYESTER
Step5Bar-code shipping tag
BF014D0104KDA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    POLYESTER
  • Published
    2016
  • Series
    BF/Q01( D)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 40
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Size Code
    3010
  • Custom Capabilities
    Other Tolerances Values On Request
  • Height
    6.5024mm
  • Length
    7.493mm
  • Width
    2.5mm