  • BCAP2000 P270 K04
BCAP2000 P270 K04
advertisement
Manufacturer No:
BCAP2000 P270 K04
HK JDW NO:
508-BCAP2000 P270 K04
Package:
Axial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
BCAP2000 P270 K04
Description:
CAP 2000F 2.7V CHASSIS MOUNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BCAP2000 P270 K04
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    Axial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    K2
  • Size / Dimension
    2.390Dia 60.70mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw Terminals
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    2.7V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2000F
  • Capacitor Type
    ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    0.35mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2.7V
  • Lifetime @ Temp
    1500 Hrs @ 65°C
  • Height Seated (Max)
    4.028 102.30mm