  • B72220P3461K101
B72220P3461K101
advertisement
Manufacturer No:
B72220P3461K101
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B72220P3461K101
Package:
Disc 20mm
Datasheet:
B72220P3461K101
Description:
VARISTOR 750V 12KA DISC 20MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B72220P3461K101
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 20mm
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Superior MP
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Number of Circuits
    1
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Capacitance @ Frequency
    660pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    825V
  • Energy
    445J
  • Varistor Voltage (Min)
    675V
  • Varistor Voltage (Typ)
    750V
  • Maximum AC Volts
    460V
  • Maximum DC Volts
    615V
  • Current - Surge
    12kA
  • Circuit RMS Voltage-Max
    460V