  • B72214Q0131K101
B72214Q0131K101
advertisement
Manufacturer No:
B72214Q0131K101
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B72214Q0131K101
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B72214Q0131K101
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    4.000004g
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Metal Oxide
  • HTS Code
  • Capacitance
    980pF
  • Voltage - Rated DC
    170V
  • Depth
    5mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Current Rating
    65A
  • Voltage - Rated AC
    130V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.8W
  • Lead Pitch
    10mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    130V
  • Max Voltage Rating (DC)
    170V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Max Surge Current
    8kA
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Varistor Voltage
    205V
  • Clamping Current
    65A
  • Voltage - Clamping
    340V
  • Energy Absorbing Capacity-Max
    75 J
  • Height
    19.5mm
  • Length
    16.5mm
  • Width
    16.5mm