  • B57891S103F8
B57891S103F8
advertisement
Manufacturer No:
B57891S103F8
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57891S103F8
Package:
Radial
Datasheet:
B57891S103F8
Purchasing and Inquiry
B57891S103F8 Overview
An NTC thermistor is packaged in the form of a Bulk. As a convenience, it is included in the package Radial. NTC thermistors are reliable when operating at 125°C. For reliability, NTC thermistors may be operated at a temperature of -40°C. Total number of terminations on these NTC thermometers is 2. It is necessary to connect the 2 pins of NTC thermistors so that they can function.
B57891S103F8 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
10kOhm Resistance
1% Tolerance
B57891S103F8 Applications
There are a lot of EPCOS B57891S103F8 NTC Thermistors applications.
  • Refrigeration
  • Temperature regulation and measurement
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Water heaters
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Liquid Crystal Display
  • CD players
  • Temperature detection for CPU and memory device
Step5Bar-code shipping tag
B57891S103F8
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    200.005886mg
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    200mW
  • Depth
    4.5mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Power Dissipation-Max
    200mW
  • Accuracy
    1 %
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Thermal Sensitivity Index
    3950 K
  • Diameter
    4.5mm
  • Length
    38mm
  • Width
    4.5mm