  • B57891M102K
B57891M102K
advertisement
Manufacturer No:
B57891M102K
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B57891M102K
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
B57891M102K Overview
Those are the thermistors that come in a Bulk. I have included it in package Radial for convenience. Temperatures of 125°C provide reliable operation of NTC thermistors. Optimal reliability requires a minimum temperature of -40°C for NTC thermistors. It is necessary to connect the 2 pins to the NTC thermistors for them to function properly.
B57891M102K Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
1kOhm Resistance
10% Tolerance
B57891M102K Applications
There are a lot of TDK Corporation B57891M102K NTC Thermistors applications.
  • Automotive electronics
  • Temperature detection of battery cells
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Battery packs
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • CD players
  • Liquid Crystal Display
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Temperature measurement and compensation
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
Step5Bar-code shipping tag
B57891M102K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Termination
  • Resistance
    1kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power Rating
    200mW
  • Depth
    3.5mm
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Power Dissipation-Max
    200mW
  • Diameter
    3.5mm
  • Length
    36mm