  • B57621C5103J62
B57621C5103J62
advertisement
Manufacturer No:
B57621C5103J62
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57621C5103J62
Package:
1206
Purchasing and Inquiry
B57621C5103J62 Overview
1206 includes it as a convenience. Temperatures below 125°C can be reliably used with NTC thermometers. In order to ensure reliability, NTC thermistors can be operated at a minimum temperature of -55°C. The 2 pins of the NTC thermistors must be connected to make the thermistors work correctly.
B57621C5103J62 Features
2 Pins
10kOhm Resistance
5% Tolerance
B57621C5103J62 Applications
There are a lot of EPCOS B57621C5103J62 NTC Thermistors applications.
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Temperature detection of battery cells
  • Temperature measurement and compensation
  • Electronic Thermometers
  • Heating systems
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Compensation of pressure sensors
  • Liquid Level Sensing
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Personal Computer and Peripheral Device
Step5Bar-code shipping tag
B57621C5103J62
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    18.001947mg
  • Tolerance
    5%
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    300mW
  • Accuracy
    3 %
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm