  • B45194E3476M409
B45194E3476M409
advertisement
Manufacturer No:
B45194E3476M409
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-B45194E3476M409
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
47μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0075mA Cut Tape Molded
Step5Bar-code shipping tag
B45194E3476M409
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Cut Tape
  • Series
    B45-LOW PROFILE
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    2917
  • Leakage Current
    0.0075mA
  • Ripple Current
    169.2mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm