  • B43866C2476M
B43866C2476M
advertisement
Manufacturer No:
B43866C2476M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43866C2476M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B43866C2476M
Description:
B43866 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 320mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~125°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B43866C2476M
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43866
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    47μF
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    320mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    320mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm