  • B43858C4686M000
B43858C4686M000
advertisement
Manufacturer No:
B43858C4686M000
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B43858C4686M000
Description:
B43858 68μF Capacitor 20% 1.2A 7.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43858C4686M000
    Select All
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    B43858
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    0.729mA
  • Ripple Current
    1.2A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Diameter
    18mm
  • Length
    31.5mm