  • B43858C4106M000
B43858C4106M000
advertisement
Manufacturer No:
B43858C4106M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43858C4106M000
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B43858C4106M000
Description:
B43858 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 300mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B43858C4106M000
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    20mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43858
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.12mA
  • Ripple Current
    300mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ High Frequency
    300mA @ 100kHz