  • B43733B6158M000
B43733B6158M000
advertisement
Manufacturer No:
B43733B6158M000
HK JDW NO:
258-B43733B6158M000
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
B43733B6158M000
Description:
B43733 1500μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.531Dia 64.30mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
B43733B6158M000
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43733
  • Size / Dimension
    2.531Dia 64.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    1500μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.122 28.50mm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 85°C
  • Impedance
    110mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    7.23A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    3.846 97.70mm