  • B43688A5106T
B43688A5106T
advertisement
Manufacturer No:
B43688A5106T
Manufacturer:
TDK-EPC
HK JDW NO:
13290-B43688A5106T
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
10μF Capacitor Bulk 650mA Axial
Step5Bar-code shipping tag
B43688A5106T
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    650mA
  • Positive Tolerance
    50%
  • Negative Tolerance
    10%
  • ESR
    4600 mΩ