  • B43640C5227M007
B43640C5227M007
advertisement
Manufacturer No:
B43640C5227M007
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43640C5227M007
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B43640C5227M007
Description:
B43640 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43640C5227M007
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43640
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    220μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    450mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    670mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.05A @ 100Hz